Сарненські новини

Вівторок
Лип. 17
Розмір тексту
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Головна До свята Свята. Традиції. ОбрядиПерша Пречиста жито засіває

Перша Пречиста жито засіває

Поділитись посиланням на статтю Роздрукувати

Останній календарний місяць літа завершується одним з найпошанованіших християнських празників - Успінням Пресвятої Богородиці, яке відзначаємо 28 серпня. Проте в народі його знають насамперед як першу Пречисту. До Успіня годилося закінчити всі найосновніші польові роботи. На Закарпатті після свята вже розпочинали вільний випас худоби на всіх полях. Від першої Пречистої майже на всьому терені України починали сіяти озимину та завершували цю важливу роботу на Семена(14 вересня) або на другу Пречисту (21 вересня). До Успіння Божої Матері годилось також повністю (окрім пізніх сортів) зібрати й садовину. Цими переважно займались дівчата.

З першою Пречистою пов’язаний ще один цікавий обряд - заготівля калини. Отож у кожній родині, де були дівчата на виданні, намагалися вдосталь наготувати калинових пучків. Усі знали: де під стріхою висить калина - туди можна засилати сватів; запасшись калиною, збігалися в гурт, розмальовували одна одну ягодами. На півдорозі на них чатували хлопці. Парубки зненацька кидалися на дівчат, намагаючись відібрати калину. Юнки, захищаючись, розмальовували їх ягідним соком. Символічна обрядодія, пов’язана з ходінням по калину на Пречисту, не випадкова - з цього дня вже можна було починати розглядини. Вважалося доброю ознакою, коли до дівчини приходили свати саме між першою та другою Пречистою. Тому-то й мовиться: «Старости на Пречисту - в хаті речисто» чи «Як прийде Пречиста - стане дівка речиста» (себто говірка).

Варто згадати й такий історичний факт. З Пречистою - Матір’ю Божою, Богородицею - пов’язують ще два празники. На честь цих свят колись будували церкви. Одна з таких - Тугогоща, що на Подолі в Києві. Як свідчить «Слово о полку Ігоревім», князь, повертаючись з полону, відвідав цей храм і в такий спосіб подякував Богородиці за опікунство полонених і воїнів.

Після Успіння вже починається «молоде» бабине літо, що триває до 11 вересня. Якщо о цій порі гарна погода, то «старе» літо обов’язково має бути непогідним. Отже, на останні дні серпня припадає одне з найбажаніших свят. З ним пов’язані початок шлюбних дійств і завершення сівби, бо «перша Пречиста жито засіває...».

Світлана КУРОПІЙ  

Прокоментувати цю новину:

Оскільки Ви ще незареєструвались на нашому сайті, то для того щоб надіслати прокоментувати Вам потрібно ввести перевірочний код:

????

Highslide JS Highslide JS

Меню користувача

Вибачте, ви неавторизовані

Статистика

Новин : 239
Коментарів : 19
Користувачів : 891