Сарненські новини

Четверг
Чер. 14
Розмір тексту
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Головна Життя міста День за днем НебезпекаПереносники паразитарних хвороб

Переносники паразитарних хвороб

Поділитись посиланням на статтю Роздрукувати

Мова йтиме про кліщів, які, до речі, живуть на всіх континентах земної кулі.  Розміри кліщів від 0,1 до        15 мм. Тіло, в основному, має круглу або продовгувату форму. Більшість кліщів є переносниками збудників паразитарних хвороб: вірусів, рекетсій, бартонел,
бактерій, спірохет, найпростіших і гельмінтів.
Районні санепідемстанції Рівненської області впродовж 2005-2006 років наді-слали для досліджень біоматеріали (комарі та кліщі) у Львівський НДІ епідеміології та гігієни. У кліщах, зібраних у селах Грушівка та Велике Вербче, виявили антиген вірусу Укуніємі (одна із різновидностей лихоманок), а в сусідніх Зарічненському та Дубровицькому районах, а також у с. Колоденка Рівненського району - антиген вірусу кліщового енцефаліту. У с. Красне Млинівського та с. Буча Дубенського районів виявлено антиген Крим-Конго геморагічної гарячки. Медичним працівникам лікувально-профілактичних закладів необхідно прийняти цю інформацію до уваги при встановленні діагнозів і направляти біоматеріали з підозрою на інфекційну хворобу, від хворих з гарячкою неясної етіології, донорів у лабораторію відділу ОНІ Рівненської облСЕС для подальшої співпраці з Львівським НДІЕГ.
Багато видів кліщів паразитують на тілі людини. Найпоширеніший з них - коростяний свербун. Зараження проходить у результаті контакту з хворою людиною, її одягом й іншими побутовими предметами. Кліщі пересуваються під шкірою і викликають сильний свербіж. Від укусів, розчухувань і під дією токсичних продуктів діяльності кліща з’являється характерна висипка, ускладнення викликають дерматит, піодермію, фурункульоз, екзему.
У токсичному впливі на людину особливу роль відіграють кліщі побутового (домашнього) пилу. Їх налічується понад 50 видів. Вони живуть переважно в постільному пилу, сконцентрованому в спальних речах: білизні, матрацах, ковдрах, подушках, особливо з пір’я. Харчуються речовинами, що містяться в продуктах лущення епідермісу людини, а також роговими залишками іншого походження: шматочками лусочок з пір’я та шкіри птахів, вовни з ссавців, шкірою, що залишається після линяння кліщів, сухими кліщами інших видів, а також спорами грибів і водоростей, дрібними частинками зернових продуктів.
Значно рідше, порівняно з респіраторними та шкірними алергійними хворобами, під впливом токсинів акароїдних кліщів виникають гострі кишкові захворювання. Це трапляється, якщо вживати немиті свіжі овочі та фрукти. Отруєння супроводжується симптомами дизентерії: нудотою, спазматичним болем у животі, блюванням, проносом, незначним підвищенням температури тіла та пітливіс-тю. Під час лабораторних досліджень кліщів виявляють у різних відділах кишечнику, а також у випорожненнях пацієнтів.
Щоб запобігти захворюванням, що несуть паразитарні кліщі, необхідно уникати контактів з цими небезпечними паразитами. Застосування хімічних інсектоцидів для боротьби з ними недоцільне, адже їхня дія короткочасна, а самі вони небезпечні для здоров’я людини.

Тетяна САВІНСЬКА,
ентомолог Сарненської райсанепідемстанції.
  

Прокоментувати цю новину:

Оскільки Ви ще незареєструвались на нашому сайті, то для того щоб надіслати прокоментувати Вам потрібно ввести перевірочний код:

????

Highslide JS Highslide JS

Меню користувача

Вибачте, ви неавторизовані

Статистика

Новин : 239
Коментарів : 19
Користувачів : 891