Сарненські новини

Суббота
Чер. 16
Розмір тексту
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Головна Про все потрохуНе збирайте отруйні гриби!

Не збирайте отруйні гриби!

Поділитись посиланням на статтю Роздрукувати
Не збирайте отруйні гриби!

З біологічної точки зору гриби - унікальне створіння природи, належать до самостійного класу живих організмів. З давніх часів люди вживали цей надзвичайно смачний і корисний продукт. Гармонійне поєднання в їх органічній структурі білків, мікроелементів і вітамінів робить гриби ідеальними з точки зору поживності. На жаль, громадяни не завжди обережні, збираючи та готуючи з них різноманітні страви. Тому й потрапляють такі мисливці за грибами до сумної статистики постраждалих і загиблих. Варто згадати випадок, що трапився в Дубенському районі у 2004 році, де з чотирьох одночасно потерпілих, трьох лікарі відділення детоксикації обласної лікарні не врятували. Або випадок, що трапився в селі Карпилівка Радивилівського району. Там у лікарню потрапила родина з чотирьох чоловік, у тому числі 10-річна дитина. Скуштувавши грибів, помер також пенсіонер з нашого району. І це не всі випадки, зафіксовані в зведеннях ГУ МНС України в Рівненській області, санепідемслужби, лікарень й ін.

Тож треба, зважаючи на обставини, обмежити або взагалі відмовитися від такого продукту як гриби. Давно відомо, що вони інтенсивно всмоктують у себе безліч шкідливих речовин, у тому числі радіонукліди. Беручи до уваги аварію на ЧАЕС у 1986 році, значні обсяги токсичних викидів промислових об’єктів, наприклад, підприємства «Азот», гриби дійсно становлять реальну небезпеку для населення. До речі, Рівненщина зі своїми лісами та лісосмугами, Рівненською та Хмельницькою АЕС теж входить до числа найбільш небезпечних регіонів України.

Але якщо ви не в змозі відмовити собі скуштувати грибні страви, принаймні, прислухайтесь ще раз до цих порад. Збирати і купувати необхідно тільки ті гриби, які вам добре відомі. Не збирайте їх у лісосмугах поблизу автомобільних і залізничних магістралей, промислових об’єктів, хімічно та радіаційно небезпечних зон. Не беріть у кошик гнилих і старих грибів, не збирайте їх у посуху - у спекотні дні вони втрачають воду та посилено накопичують у собі отруту. Зібрані чи куплені на ринку гриби піддайте якісній кулінарній (термічній) обробці, відварюйте їх не менше 30 хвилин. Далі необхідно відвар злити, гриби промити проточною водою - лише після цього їх можна варити або смажити. Але пам’ятайте, що пригощати грибними стравами дітей до 5-7 років і вагітних жінок вкрай небезпечно. Потрібно також суворо дотримуватись правил консервування - найменша помилка може призвести до захворювання на ботулізм.

Симптоми отруєнь дикорослими грибами такі: біль у животі (в області шлунку), посилене потовиділення, нудота, блювота, проноси, зниження артеріального тиску. Ознаки отруєння з’являються вже через 1-2 години після вживання грибів. Це залежить від віку та стану здоров’я, кількості з’їдених грибів, а також їх видів. При першій підозрі на отруєння необхідно звернутися за медичною допомогою. До прибуття лікаря (фельдшера) хворого треба покласти в ліжко, дати випити 4-5 склянок кип’яченої води, содового (1 чайна ложка соди на стакан води) та розчину марганцівки, після чого викликати блювоту, дати проносне. Після кожного промивання шлунку потрібно зробити очищувальну клізму. Правильне лікування  можливе тільки при безпомилковому визначенні виду гриба, який викликав отруєння. Тож варто зберегти залишки грибів, які вживалися, для лабораторного аналізу.

Важливо пам’ятати, що гриби можна збирати тільки в екологічно чистих районах, що не зазнають забруднення промисловими відходами, радіонуклідами, на відстані від шосейних і залізничних доріг. Це пов’язано з тим, що з грунту вони накопичують у високих концентраціях токсичні для людини важкі метали: свинець, ртуть, кадмій, мідь, цинк, стронцій, цезій та інші.

Особливістю минулорічних отруєнь є те, що дикорослі гриби надзвичайно токсичні, а це призводить до значного ураження печінки та нирок. Щоб отруїтися, не обов’язково їх навіть їсти, досить лише скористатися посудом, в якому готувався лише один такий отруйний гриб. До того ж, після Чорнобильської трагедії гриби всмоктали в себе радіацію. Через це почали відбуватися різного роду мутації. Тому навіть їстівні іноді можуть бути отруйними. Отож варто перевіряти їх у лабораторіях. Не бажано включати гриби в раціон дітей раннього віку, літніх людей, а також осіб, які страждають захворюваннями органів травлення, печінки та нирок. Не варто забувати, що тільки вміння розпізнавати їстівні гриби та правильне їх приготування вбереже від отруєнь.

Андрій ТКАЧУК, заступник начальника СДПЧ-14 Сарненського РВ ГУ МНС України в Рівненській області.  

Прокоментувати цю новину:

Оскільки Ви ще незареєструвались на нашому сайті, то для того щоб надіслати прокоментувати Вам потрібно ввести перевірочний код:

????

Highslide JS Highslide JS

Меню користувача

Вибачте, ви неавторизовані

Статистика

Новин : 239
Коментарів : 19
Користувачів : 891