Сарненські новини

Суббота
Чер. 16
Розмір тексту
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Головна До свята Свята. Традиції. ОбрядиІз віночка Купальських традицій

Із віночка Купальських традицій

Поділитись посиланням на статтю Роздрукувати

Жито, жито - згадка літа,

Простяглося на весь луг,

Сонцем колоски зігріті,

Гомонять під серця стук.

Вогненне, золотокосе жито здавна було символом одного із найбільших християнських свят - Івана Купала.З ним пов’язано багато народних вірувань і традицій. Вважалося, коли ввечері на Івана Купала зайти в жито, обов’язково потрібно мати при собі полин, щоб відлякати нявок, котрі так і бажають вас залоскотати зірвати один колосок, на який потрапляє промінець призахідного сонця,  скупати його в річці, й окропити сім’ю, збудуться всі найпалкіші бажання. Свято Купала символізує велике кохання, і плідну родючість. На цей празник усі звірі розмовляють про сховані скарби і таємниці, та підслуховувати їхню мову - великий гріх. Опівночі всі квіти, від яскраво - рожевих мальв -, до сонячно - жовтого , загадкового дивосил - зілля - перешіптуються, та вбираються в срібнодзвону росу. Говорять, якщо нею вмитись до сходу сонечка - красного в ніч на Івана Купала, впродовж року сімейна скарбниця буде тільки поповнюватись. Дерева заливаються золотим  місячним сяйвом цієї пори, і можуть гуляти де їм заманеться, та в них є ще й робоча місія, що дається їм раз на рік, стукати у віконце та будити тих людей, хто спить у цю дивовижну ніч, а не стрибає через Купальське багаття, набираючись здоров’я. Отож якщо ви їх побачите , не лякайтеся, а то в багатьох, звичайно, побіжать мурашки по спині, а просто одягніться швиденько , стукніть три рази в шибку, і дерево зникне, ставши на своє попереднє місце, а вам потрібно неодмінно завітати на святкування.

Дівчата в Купальську ніч ворожать на кохання, пускаючи  озером віночки, їх слід було сплітати із запашних липневих квітів : гордого, легендарного любистку - символа взаємної любові, ароматної м’яти - знаку дівочої краси та чистоти, чарівної мальви, що у давніх народних традиціях віщувала глибокі родинні зв’язки, зеленого рясту - символу життя, синіх волошечок , що символізували закохані очі дівчини,  колосків жита - свідченню щасливого подружнього життя. Віночок , сплетений із купальських квітів - душа та серце Поліського краю.

Якщо напередодні свята народжувалась дитина та, дівчинку купали у відварі з м’яти, щоб була такою ж вишуканою та запашною, і любистку, щоб була красивою , рум’янощокою, хлопчика - у відварі з кори дуба , щоб був таким же струнким і мужнім, та наварі з дивосил - зілля, щоб мав велику красу та грандіозну силу.

Ось я і сплів вам віночок Купальських традицій, носіть на здоров’я!

Петро Катеринич, с. Любиковичі.  

Прокоментувати цю новину:

Оскільки Ви ще незареєструвались на нашому сайті, то для того щоб надіслати прокоментувати Вам потрібно ввести перевірочний код:

????

Highslide JS Highslide JS

Меню користувача

Вибачте, ви неавторизовані

Статистика

Новин : 239
Коментарів : 19
Користувачів : 891