Сарненські новини

Неділя
Лип. 15
Розмір тексту
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Головна Економіка Як господарюємоБез державних дотацій у районі немає жодного прибуткового сільгосппідприємства

Без державних дотацій у районі немає жодного прибуткового сільгосппідприємства

Поділитись посиланням на статтю Роздрукувати

На черговому засіданні постійної комісії районної ради з питань АПК, земельних ресурсів і соціального розвитку села, знову йшлося про стан забезпечення випасами громадської худоби населення територіальних громад району. За даними 22 сільських і селищних рад, ситуація тут неординарна, а в деяких населених пунктах - кричуща. Так, на території Клесівської селищної ради, яка об’єднує три населених пункти, немає жодного гектара земельної площі для випасання громадської ВРХ. Існує проблема по Степанській селищній, Сарненській міській, Кузьмівській і Немовицькій сільських радах. Члени комісії поставили під сумнів факт наявності на території Тинненської сільської ради 0,38 га випасу на одну голову, адже тоді б давня проблема там остаточно була знята. Як повідомив сільський голова Олександр Шмалюх, нині 50 га перезалужено, а восени ситуація покращиться, бо планується виділити під випаси два урочища: «Завал» і  «Вобчі».

Досвідом з цього питання поділився сільський голова с. Корост Олександр Климець. Тут на кожну голову ВРХ припадає майже по 0,50 га. А ще сільрада гарно та плідно співпрацює з директором СГПП «Мир» Михайлом Чижом, який після першого укосу дозволяє користуватися полями та частково фруктовим садом для випасання худоби. А найкраще забезпечена випасами ВРХ в Ремчицькій, Селищенській і Чудельській сільрадах, де на одну голову припадає відповідно по 0,89, 0,85 і 0, 52 га.

Начальник управління АПК райдержадміністрації Микола Мельник у доповіді про загальну характеристику функціонування агроформувань у нинішньому році повідомив, що на Сарненщині зареєстровані та здійснюють господарську діяльність 67 сільгосппідприємств. Наголосив, що незважаючи на фінансові труднощі в більшості з них виконали свої планові зобов’язання з посіву ярих зернових культур. При плані 4621 га фактично посіяли - 4787 га, або 103, 5 %. Понад 100 га до плану засіяли СГПП «Маяк», «Случ». Ці господарства наростили посівні площі на 95 і 197 га, ніж торік. Зовсім не сіяли ярини СГПП «Світлана», «Кузьмівське», «Мрія», «Нове життя», СФГ «Горинь».

Нині господарники району готуються до жнив, які внаслідок несприятливих погодних умов будуть тяжкими.

Як відомо, 21 грудня 2005 року районна рада прийняла рішення № 418 «Про програму «Льон Сарненщини» на 2005-2010 рр.». Микола Мельник зауважив, що ця програма не виконується, оскільки згідно з нею посівна площа мала б становити 670 га, а реально засіяли тільки 90 га: в СГПП «Маяк» - 50 га, «Мир» - 30 га, СФГ «Надслучанське» - 10 га. За словами Миколи Петровича, у районі є можливість засіяти майже 300 га. Крім названих господарств льон вирощувати можуть в СФГ «Тутовицьке», СГПП «Світлана» та «Степанське». Отож, рішення районної ради не виконується, бо з 9 господарств фактично посіяли лише 3. Основною причиною зменшення посівів льону стали низькі ціни у 2005 році та відсутність збуту продукції. Мабуть, минули часи, коли Сарненщина була великим центром вирощення льоноволокна для Рівненського льонокомбінату й не тільки.

Окреслюючи основні проблеми тваринництва в районі, Микола Петрович наголосив, що з травня 2000 по 1 червня 2007 року в сільгосппідприємствах скоротили поголів’я ВРХ у 2,5 рази, у тому числі корів - у 2,7 рази. Жодної голови ВРХ сьогодні немає вСГПП «Україна», «Нива», «Кричильське», «Мрія», СФГ «Горинь». Швидкими темпами зменшується кількість  худоби в «Олесі», «Дружбі», «Бутейківському», «Хліборобі». Але є керівники, які з дня реформування господарств зуміли не тільки зберегти, а й наростити поголів’я: «Вірка» - на 157 відсотків, «Світлана» - 141, «Пастовник» - 143, « Мир» - 139, «Верес» - 122, «Случ» і «Маяк» - на 118 відсотків.

На розвиток АПК району позитивно вплинуло фінансування з державного бюджету цільових програм. Але не всі господарства змогли скористатися підтримкою держави, бо дотації розраховані виключно на підприємства, які працюють і виробляють продукцію згідно з вимогами технології. Тому районна влада ставить собі за мету збільшити кількість ефективних господарств шляхом впровадження інвестицій в сільськогосподарське виробництво. Наприкінці минулого року відновлено роботу ТОВ «Діброва - агро». Підприємство й надалі планує розширювати виробничі потужності. Проходить заміна власників у СГПП «Кричильське» та СФГ «Горинь».

У 2006 році сільськогосподарські підприємства отримали 1614,7 тисяч грн. дотацій і 1409,1 тисяч грн. доплат за продукцію. Вцілому по району отримано 1404 тисяч гривень прибутку, рентабельність становить 10,6%. Прибуткових підприємств у минулому році було 11, спрацювали зі збитком 15. Причому, без державних дотацій і доплат прибуткового немає жодного підприємства.

Кожна цивілізована держава розпочинає піднімати свою економіку із села. За економічної кризи в США «Новий курс» Рузвельта підняв сільське господарство на високий рівень, надаючи фермерам довгострокові безпроцентні кредити, дотації, розробивши низки заходів на рівні країни, розуміючи, що це курка, яка несе золоті яйця. Тепер, коли село на роздоріжжі  сільськогосподарського реформування, в занепаді, схоже, за політичними протистояннями владі не до нього, бо на носі чергові вибори...

Світлана КОТОК, голова постійної комісії районної ради з питань АПК, земельних ресурсів і соціального розвитку села.  

Прокоментувати цю новину:

Оскільки Ви ще незареєструвались на нашому сайті, то для того щоб надіслати прокоментувати Вам потрібно ввести перевірочний код:

????

Highslide JS Highslide JS

Меню користувача

Вибачте, ви неавторизовані

Статистика

Новин : 239
Коментарів : 19
Користувачів : 891